On-snow sezóna znamená, že psy pretekajú na snehu. Zvyčajne začína v januári, a končí v závislosti od snehových podmienok v marci. Sneh a zima sú ideálne podmienky pre záprahové športy, preto sa preteká na rôzne vzdialenosti, a to na šprintových tratiach cca 8-20 km za deň  (v závislosti od typu pretekov, kategórie a organizujúcej federácie), na tzv. MID-ové vzdialenosti cca 20-50 km za deň a long-ové vzdialenosti od cca 50 km za deň. Počas zimy sa organizujú aj najznámejšie (tzv.etapové) preteky psích záprahov na svete, o dĺžke 600-1000 km trvajúce aj 10 dní, napr. La Grande Odyssée (etapový pretek v Savojských Alpách vo Francúzsku, kde sa podarilo zvíťaziť v roku 2011 Slovákovi Milošovi Gondovi), najsevernejší etapový pretek štartujúci z Nórska Finmarksløpet a Femundløpet, alebo najznámejší a najdlhší pretek Iditarod štartujúci na Aljaške z Anchorage do Nome o dĺžke 1800 km.

Pretekárske kategórie na snehu sa delia primárne na dve veľké skupiny, a to na bežkárov so psami alebo jazdcov na saniach so záprahom.

Bežkári so psami pretekajú v kategórii Skijoring, môžu mať 1 alebo 2 psov. Bežkár má okolo pása špeciálne upravený sedák, pes má na sebe ťažný postroj a medzi bežkárom a psom je vodítko s amortizérom, ktoré má bežkár zapnuté o sedák a psík o postroj. V zahraničí, hlavne v Škandinávskych krajinách je obľúbená aj kategória s názvom Pulka, kde sú medzi bežkárom a psom ešte umiestnené malé sánky člnkovitého tvaru, ktoré sú pripevnené o postroj psa.

Jazdec na saniach so záprahom môže mať 2 psy a viac, podľa kategórie, v ktorej chce pretekať a dĺžky trate. Na dlhé trate a etapové preteky sa zapriahajú hlavne veľké tímy o 10-18 psoch. Veľkosť a váha saní závisí od počtu psov a dĺžky trate. Na šprintové trate a malý počet psov sa používajú ľahké a krátke šprintové sane, na dlhé, etapové preteky s veľkým počtom psov sa používajú dlhé a mohutnejšie sane, ktoré zvládnu odviesť potrebné zásoby jedla a výbavy pre psy a mushera. Psy ťahajú sane za tzv. centrálne lano, ku ktorému sú pripnuté samostatnými šnúrami, jednou za postroj a druhou za obojok.

Oficiálne kategórie SZPZ pre ON-SNOW sezónu:

  • Skijöring
  • Skijöring FCI

  • O (5 a viac psov)

  • O FCI (5 a viac psov)

  • C (3-4 psy)

  • C FCI (3-4 psy)

  • D (2 psy)

  • D FCI (2 psy)