Najúspešnejšia reprezentácia v dejinách ! Aj tak by sa dal titulovať tento šampionát. Úspechy slovenskej reprezentácie očami teamleadra …

V dňoch 10-13. 11. 2022 sa konali blízko Nemeckého mestečka Leipa, v strede ničoho, majstrovstvá Európy IFSS. Šampionát bol naplánovaný na mieste, kde sa v minulom roku konali majstrovstvá Nemecka, čo sme si mysleli, že nám trochu napovie, ako budú vyzerať trate. Organizátori ale prekvapili – v úplne každom slova zmysle, a nie vždy pozitívne.

Za pomoc a spoluprácu ďakujem Gabike Hockickovej. Bolo veľmi príjemné vykonávať funkciu teamleadra vo dvojici. Byť vždy tam, kde nás bolo treba, bola síce náročná úloha, ale snažili sme sa.

Byť na každom jednom štarte a čakať aspoň na väčšinu pretekárov aj v cieli bola síce náročná úloha, ale dúfam, že sa mi darilo aspoň čiastočne pomôcť každému. Od nemeckej organizácie sme síce čakali presnosť a striktnosť, a o to viac sme boli prekvapení niektorými nedostatkami – ako napr. neprítomnosťou pitnej vody v priestore stakeoutu. Týmto by som chcela poďakovať všetkým, ktorí pomáhali a doniesli pitnú vodu pre nás, čo sme k nej nemali prístup. Aj v tomto bolo vidno, aký sme veľmi dobrý tím. Ale späť na začiatok …

Väčšina reprezentantov dorazila na miesto v pondelok v nočných hodinách a noc strávila na pripravenom parkovisku. Miesto kde sme v autách, karavanoch a obytných dodávkach prebývali počas šampionátu ( stake out ) sa otváralo až v utorok o 10 hod. Organizátori nás naviedli do rady, v ktorej niektorí čakali aj niekoľko hodín. Následne sme si všetci našli to svoje miesto a začali obzerať trate.

Trate pre individuálne disciplíny ( kategória cyklista so psom, kolobežkár so psom a bežec so psom) začínali na dlhej rovine kde sa dalo získať veľkú rýchlosť a následne sa vchádzalo do lesa cez obávanú zákrutu pomenovanú po pretekároch, ktorý tam v minulosti mali menšie nehody. Trať následne pokračovala mäkkou lesnou cestou ktorá sa postupne kľukatila až do výrazne technického úseku, na ktorého konci, sa vyšlo na cestu rovnú, ale plnú koreňov. Trať sa následne spájala s traťou pre záprahy a jemne sa kľukatila popod lesom až na dlhú rovinu do cieľa. Cieľová rovina bola dlhá, obklopená divákmi a na väčšinu času slnkom zaliatej časti – čo komplikovalo preteky hlavne neskôr štartujúcim bežcom so psom.

Pre záprahy dvoch a viac psov mali organizátori pripravenú rovinatú trať, s miernejšími zákrutami. Trať začínala rovnako ako pre individuálne disciplíny dlhšou rovinou, cez obávanú zákrutu do lesa, kde väčšina trate viedla v tieni lesa. Dlhé roviny sľubovali rýchle priemerné rýchlosti. Na trati bol aj úsek s nepríjemnými koreňmi, ktoré mohli výrazne rozhodiť jazdca. Trať sa následne spájala s traťou pre individuálne disciplíny a do cieľa viedla rovnaká dlhá rovinka.  Najhoršou časťou trate bola ale obávaná zákruta na začiatku.

Preteky začínali vo štvrtok štartami cyklistov so psom od 8:00 a následne štartovali kolobežkári so psom. Obe tieto kategórie boli delené podľa veku jazdca. V prípade, že sa pretekár chcel prihlásiť do hlavnej kategórie, mohol tak urobiť. Všetci naši cyklisti a kolobežkári absolvovali trať v zdraví.

V piatok štartovali okrem cyklistov so psom, kolobežkárov so psom aj bežci so psom. Všetci štartovali na hravej, technickej lesnej trati. Bežci so psom ale už štartovali vo vyšších teplotách. Veľa psov malo problém s teplom. Našťastie sa to netýkalo našich reprezentantov a ich miláčikov.

Piatkový večer znamenal vyhodnotenie prvých dvoch dní pretekov. Večer sme si užili v duchu našich reprezentačných farieb na stupňoch víťazov v kategóriách :

  • cyklista so psom – 2. miesto Marcel Dučák
  • cyklista so psom junior – 1. miesto Matúš Hájek
  • kolobežkár so psom – 2. miesto Andrej Drábik
  • kolobežkár nad 40 rokov so psom – 1. Branislav Sedilek ; 3. miesto Štefan Šterk
  • kolobežkárka so psom – 3. Mariana Kotuliaková

V sobotu sa začínalo štartom veľkých záprahov, a to v poradí od najväčších po najmenšie. Veľké záprahy bez komplikácií absolvovali trať vo veľmi príjemnom počasí. V ohni sme mali dve veľmi silné želiezka v kategórií záprah so 6 psami. V doslova sekundovom boji sa ocitli Jakub Reguli a Jaroslav Bánoci. Záprahy sa jazdili naozaj vo veľmi veľkých priemerných rýchlostiach. Naši reprezentanti všetci absolvovali trať v zdraví svojom aj svojich psov. Bohužiaľ nie všetky menšie záprahy mali šťastie a niektorí v rýchlosti nevybrali obávanú prvú zákrutu.

Bežci so psom štartovali na skrátenej juniorskej trati. Organizátor tak chcel ušetriť veľké množstvo psov, ktorí mali problém s teplom v predchádzajúcom dni. Bohužiaľ, ani tu sa organizátorovi nepodarilo zachrániť všetkých. Našim reprezentantom sa podarilo získať dve medailové umiestnenia :

  • canicross ženy – 2. miesto Lucia Pelikánová
  • canicross ženy juniorky – 2. miesto Monika Pašmíková

Sobota na týchto majstrovstvách priniesla aj novú kategóriu – kombináciu na suchu. V princípe by sa malo jednať o off snow verziu zimnej kombinácie skijoringu a pulky. Na štart sa postavili pretekári z rôznych krajín a my sme mali to šťastie, mať tam reprezentantov tiež! Sabíne Šálovej sa podarilo umiestniť sa na 2. mieste. Mužský reprezentanti – pozbierali tiež medailové pozície a to 2. miesto pre Jána Mikuša a 3. miesto pre Filipa Rybára vo veľmi silnej konkurencii.

Posledným dňom pretekov bola nedeľa. V doslova sekundovom súboji v kategórií záprah so 6. psami sa podarilo zvíťaziť Jaroslavovi Bánocimu nad Jakubom Regulim. Páni predviedli napínavý súboj na trati, kde sme v cieli sledovali ako si vedú na medzičasoch. V záprahu so 4 psami sa podarilo zvíťaziť Andrejovi Drábikovi v silnej konkurencii.

Kategória kolobežka s dvoma psami mala tiež medailové umiestnenie – Branislavovi Sedilkovi sa podarilo umiestniť na 2. mieste po napínavom súboji v sekundových rozostupoch.

Našu slovenskú hymnu sme mali možnosť si vypočuť tento šampionát opakovane. Sme síce malá krajina, ale s veľkým srdcom a pretekármi, čo vedia ukázať, čo v nich je.

Ďakujem všetkým za tímového ducha a spoluprácu

MK

Kompletné výsledky :

DBM :

2. Marcel Dučák (36,5km/h)

10. Filip Rybár (35,3 km/h)

16. Ľubomír Kočík (34,6 km/h)

DBMM 40 :

14. Štefan Šterk (31,3 km/h)

DBW :

29. Sabína Šálová (31,2 km/h)

34. Zuzana Orság (30,7 km/h)

DBWM 40 :

10. Marcela Bimbová (31,4 km/h)

DBMJ :

1. Matúš Hájek (33,5 km/h)

DS1M :

2. Andrej Drábik (32,6 km/h)

4. Tomáš Hockicko (31,6 km/h)

5. Filip Rybár (31,5 km/h)

17. Mário Adamko (29,6 km/h)

21. Ľubomír Kočík (28.9 km/h)

DS1MM 40 :

1. Branislav Sedilek (32,6 km/h)

3. Štefan Šterk (31,5 km/h)

DSW :

3. Mariana Kotuliaková (31,8 km/h)

22. Daniela Lakatošová (27,1 km/h)

DS1J :

7. Jakub Hájek (27,7 km/h)

DCM :

13. Ján Mikuš (22km/h)

17. Ľubomír Oslanec (21,7 km/h)

24. Jozef Pelikán (20,9 km/h)

DCW :

2. Lucia Pelikánová (22,7 km/h)

6. Jana Mareková (21,2 km/h)

10. Nikola Benediková (21 km/h)

35. Veronika Topoľská (17,9 km/h)

DCWM 40 :

7. Monika Polťáková (19,2 km/h)

16. Lucia Panaková (17,1 km/h)

DCWJ :

2. Monika Pašmiková (19,8 km/h)

DSC2 :

2. Branislav Sedilek (36 km/h)

7. Andrej Drábik (35,1 km/h)

19. Mariana Kotuliaková (34,2 km/h)

DR4 :

1. Andrej Drábik (37,7 km/h)

DR6 :

1. Jaroslav Bánoci (36,6 km/h)

2. Jakub Reguli (36,2 km/h)

24. Erik Copko (27 km/h)

DR8 :

8. Tomáš Bohunický (34,3 km/h)

Štafeta :

16. miesto DC Ján Mikuš , DS1 Ľubomír Kočík, DB Marcela Bimbová (celkový čas 16:37,3)