Začiatkom novembra si pár členov našej Slovenskej reprezentácie zmeralo sily na najväčšom podujatí tohto roka so svetovou špičkou v musherskom športe so severskými plemenami. Majstrovstvá sveta boli preložené z minulého roka 2021 kvôli prebiehajúcej pandémii vo svete. Konečne sme sa dočkali a 12.-13.11.2022 sme pretekali v Belgicku. Belgicko je krásna krajina pokrytá prírodou, plná aktívnych ľudí, športovcov. Naše podujatie sa organizovalo pod záštitou klubu Mushing Belgium v mestečku Houthalen Helchteren. Reprezentanti po 12 hodinovej ceste konečne dorazili na miesto v piatok doobeda. Otvárací ceremoniál prebehol v piatok okolo 18:00 a teamleaderov, pretekárov z každej krajiny sprevádzal hudobný bubnový pochod na oslavu tohto veľkého podujatia. Po slávnostnom úvode započali naše finálne príprave na zajtrajšie prvé štarty. Trať bola dlhá 5,7km a viedla poľami, lesmi a lúkami cez tvrdú stopu až po hlboký piesok a pár technických úsekov. Z polovice trať tvoril hlboký piesok, ale profil trate bol poväčšine rovinatý. Čakali nás dva náročné dni plné rôznych emócii. Štarty začínali oba dni veľmi skoro a to už o 7:30.

Roman Reistetter bol našim prvým reprezentantom, ktorý vyrazil na trať v sobotu 11:17. Roman štartoval v kategórii Bikejoring veteran men, kde si zmeral sily so svetovou špičkou v tomto športe. Roman je dlhoročný skúsený pretekár, ktorý nás reprezentuje nielen na bicykli, ale aj v kategórii Skijoring a Canicross. Na trati vyrazil spolu s Ozzym. Dôležitou úlohou bolo vytvoriť si čo najväčší možný náskok prvý deň. Po príchode do cieľa sme sa dozvedeli, že Roman vytvoril veľmi slušný náskok a v nedeľu štartoval ako prvý vo svojej kategórii. V nedeľu vyrazil na trať 10:22 a v cieli sa mohol radovať z dosiahnutého výsledku. Spolu s Ozzym sa stali Majstrami Sveta v kategórii Bikejoring
Veteran men.

Michaela Belzárová vyrazila na trať o 11:28 spolu s Veloxom. Pretekali spolu v kategórii Bikejoring Senior women s najväčšou a najlepšou svetovou špičkou v tomto športe, so skúsenými pretekárkami. Cieľ bol jasný, dať do toho maximum, ukázať čo v našom mladom tíme je. Prvý deň sa im podarilo zajazdiť druhý najrýchlejší čas v kategórii, takže v nedeľu štartovali ako druhý v poradí o 10:31. Po príchode do cieľa bolo poznať, že do toho dali naozaj maximum a v cieli sa mohli radovať z bronzovej medaile. Konkurencia bola tak nabitá, že prvé pretekárky boli v malých sekundových rozostupoch (5s strata na 1.miesto).

Eliška Šnajderová mala svoju premiéru na tak veľkom podujatí. Pretekala spolu so Sarekom v kategórii Bikejoring Veteran Women. Štartovali v sobotu 11:45. V nedeľu vybehli na trať 10:46. Trať preverila našu novú dvojicu, bolo to náročné, ale po dvoch dňoch sa umiestnili na neskutočnom 2.mieste s titulom 1.Vicemajstrov Sveta. Našej novej dvojici veľmi gratulujeme a veríme, že toto neboli ich posledné majstrovstvá.

Poslednou reprezentantkou bola Carla Reistetterová, ktorá vybehla na trať o 12:35. Carla otvárala kategóriu Canicross Women, ale tieto preteky boli pre ňu veľmi náročné. Bežala so psíkom menom Ozzy, ktorý si už predtým zabehol s Romanom na biku. Carla trpí nepríjemným, bolestivým zranením, ktoré jej ovplyvňovalo celý výkon, na ktorý sa tak tvrdo pripravovala. Bolo to ťažké prijať, náročné prísť do cieľa, ale nevzdala to, bojovala až dokonca a my sa z nej veľmi tešíme. Vybojovali si krásne štvrté miesto na Majstrovstvách Sveta.

Naša reprezentácia sa tešila z troch medailí a so skvelých nových skúseností. Tieto preteky nám dali veľa. Niekto to zažil po prvýkrát v živote. Niekto ťažko bojoval s problémami na trati. Niekto bol spokojný s výsledkom a niekto zase nie. Našim reprezentantom veľmi
gratulujeme a tešíme sa zo všetkých úspechov. Veríme, že toto neboli naše posledné Majstrovstvá Sveta a ani posledná návšteva Belgicka.