Majstrovstvá sveta IFSS On-Snow 2023 nás po zlých snehových podmienkach vo Francúzskom Praz de Lys privítali v dobre známej švédskej dedinke s malebným kostolíkom v priestore štartu – Åsarna.

Aj napriek tomu, že na prípravu mali organizátori naozaj málo času, čakali nás nádherne upravené trate – pretínali lesy, lúky kde sa menili roviny so zjazdami a stúpaniami. Pre záprahy boli pripravené trasy od 5km do 18km a pre individuálne disciplíny trasy od 5km do 15km.

Po príchode do Åsarny všetci pretekári podstúpili vet-check a odtrénovali na pretekových tratiach.

Miernym prekvapením bolo, že niektoré trate boli dlhšie, ako uvádzali v propozíciach.

Prvý deň odštartovali naši pretekári v kategóriách SM1M40 – Roman Reištetter (6.m), SP2- Andrej Drabik (priebežné 6.m), SP4 – Andrej Drabik (priebežné 2.m), SP6 – Jaroslav Bánoci(priebežné 2.m) a Jakub Reguli (priebežné 7.m).

Čakal nás naozaj teplý slnecňý deň s teplotami nad 5°C, pocitovo však určite viac. Dĺžka tratí v týchto teplotách naozaj preverila psíky, ktoré dobiehali do cieľa zdravé, ale riadne unavené. Jakub Reguli žiaľ musel jedného psa naložiť do sánok a stratil veľa času.

Na večernom meetingu nám bolo oznámené, že nie je možné skrátiť trate, zatiaľ sme ale stále dúfali v chladnejšie počasie.

V prvú noc nás čakalo aj severské prekvapenie v podobe nádhernej polárnej žiary.

Druhý deň začal kategóriami SM1 – Ján Mikuš, kde cinklo prvé zlato pre Slovensko. Ján podal neskutočný výkon spolu s požičaným psom RubiC a ukázali veľkú bojovnosť. Ján predbehol všetkých konkurentov práve v technických pasážach a dokázal jeho bežkáraku kvalitu, keď do cieľa dobehol s viac ako 30“ náskokom!

Nasledovala kategoria SW1 – Carla Reištetterová (19.m) a Sabína Šálová (18.m).

Do druhého kola vstúpili kategórie SP2 – Andrej Drabik ,v kategórii SP4 Andrej Drabik vybojoval ďalšiu medailu, tentokrát striebro! Podal dva vyrovnané výkony a zaslúžil si dve dopingové kontroly v jeden deň. Jedna pre jeho psa a jedna pre Andreja. Druhé kolo z troch absolvovali aj veľké záprahy SP6 – Jaroslav Bánoci (priebežné 2.m) a Jakub Reguli (priebežné 9.m), pričom Jakub štartoval už len s piatimi psami.

Hymna znela dvakrát, no psy už mali teplého počasia naozaj dosť. Na meetingu sme teda viaceré národy bojovali za skrátenie tratí, na čo nám konečne sľúbili, že ráno situáciu preveria s hlavným veterinárom a rozhodne sa o ne/skrátení trate.

Tretí deň bol konečne chladný!

Začal kategóriou kombinácia muži, kde opäť úžasný Ján Mikuš bojoval o život a cinklo mu to druhýkrát! Druhé zlato pre Slovensko a druhé pre Jána! Úžasné! Slzy sa mi tlačili do očí, keď som sledovala doslova fotofiniš dvoch pretekárov. O stotinky bol rýchlejší pretekár z Fínska, no v zóne výmeny pulky mu ušiel pes, ktorého mu pridržal organizátor. Podali sme protest. Úspešne! Ján síce takisto dostal od hlavneho rozhodcu varovanie, ale kto by v zápale a emóciách počas tesného finišu stihol vnímať, že pes bol za úrovňou človeka. Stane sa. Chvalabohu všetko dobre dopadlo a je to tam! Dvojnásobný majster sveta Ján Mikuš! Po preteku ešte rozhodca vybral pulku na prevážanie a viete čo? Janči dokázal vyhrať s pulkou vážiacou o 1kg viac, ako mala!

Deň pokračoval zenskou verziou kombinácie – Sabína Šálová (po technických problémoch odstúpila, DNF).

SP6 absolvovalo posledný deň preteku a úžasný Jaroslav Bánoci vo veľkom záprahu vybojoval striebro aj napriek tomu, že posledný deň štartoval s piatimi psami. Štvrtá medaila pre Slovensko!

Jakub Reguli sa rozhodol neštartovať, nakoľko sa jeho psy nadmerne vyčerpali uz prvy deň, keď musel jedného zo psov priniesť do cieľa na saniach.

Čerešničkou na torte tretieho dňa preteku bol divácky atraktívny hromadný štart štvorzáprahu, kde Andrej Drabik vyštartoval na prvom mieste, no únava psíkov dobehla a do cieľa prišiel na krásnom 4.mieste iba tri sekundy za pretekárom z Čiech.

Posledný pretekový deň sa naša výprava sústredila už len na štafetu – skijöring (Ján Mikuš), SP4 (Jaroslav Bánoci) a SP2 (Andrej Drabik).

Nedalo sa dýchať až do konca ! Ján Mikuš opäť parádne vybiehal na prvých miestach. Na 7,5km dlhej trati dokázal vybojovať náskok desať sekúnd a odovzdal štafetu Jarovi. Ten bojoval spolu so psíkmi na 5km trati najlepšie ako vedel a dobehol na druhom mietse so stratou 8 sekúnd. Na rovnakú trať sa pustil Andrej a cinklo to aj tentokrát! Bronz pre našu štafetu a piata medaila pre Slovensko!

7 reprezentantov na MS on-snow opäť dokázalo, že naša malá krajina patrí medzi svetovú špičku.

2x zlato, 2x striebro a 1x brozn.

Aj teraz sa mi tlačia slzy do očí.

Všetkým srdečne gratulujem !

Spísala: Sabina Šálová