V dňoch 9. – 12. 11. 2023 sa konalo v českom malom baníckom mestečku Abertamy v Krušných Horách – Česká republika, MS FISTC 2023. 

Abertamy sú banícke mesto s dlhoročnou tradíciou, ktorému v roku 1579 bol udelený dekrét Cisára Rudolfa II., ktorým ich povýšil na Banícke kráľovské mesto. 

Príprava trate organizátormi pretekov začala už 10 dní vopred. Silný, nepretržitý dážď však organizátorom ich úsilie neustále sťažoval a vznikalo opakované, nekončiace úsilie o znovu obnovu trate. Príjazdové cesty na stake out boli tesne pred príjazdom závodníkov ešte ručne lopatami upravované navozenou hlinou a kameňmi, čo však dážd a neustále presuny závodníkov s autami a vozíkmi na psy dosť poškodili. Vzniklo z toho jedno veľké blato napriek úsiliu organizátorov, ktorí preto na posledný deň zabezpečili k uľahčeniu výjazdu áut veľký traktor, ktorý pomáhal závodníkom dostaťsa na spevnenú príjazdovú cestu.

 Trate, lúky boli nasiaknuté vodou, ale technicky zo strany pretekárov zvládnuteľné. Lesná časť bola bahnitá, kde kolesá sa dosť hlboko zabárali. Niektoré úseky na lesnej ceste sa dali zvládnuť i v miernom stúpaní. Pre kategórie BJK a SC a CC boli šmykľavé, ale všetci závodníci si s tým poradili, i keď psíkom sa hlboko zabárali labky. 

Slávnostný otvárací ceremoniál sa konal v premenlivom počasí s miernym dažďom za ľahkého poletujúceho sneženia s občasnými prestávkami ku koncu ceremoniálu. 

Prvý deň štartu v piatok, 10. 11. 2023 bol v nepretržitom silnom daždi striekajúcim blatom do tvárí závodníkov, čo závodníkom znemožňovalo výhľad cez zahmlené okuliare. Ale i napriek tomu mali všetci závodníci, či na kárach, alebo indiviuálnych disciplínach rovnako náročné podmienky, ktoré preverili i technickú prípravu závodníkov. 

Druhý deň, tj. 11. 11. 2023 bola situácia podobná, dá sa dokonca povedať, že i horšia. Od skorého rána bolo husté, silné, nepretržité sneženie so silným protivetrom. Nepriazeň počasia však našich závodníkov nezabrzdila, a závodníci si dokázali udržať prvenstvo, ktoré dosiahli už prvý deň závodu. Maroš Litvaj v kategórii A-8 psov záprah, Roman Reistetter BJK-1 pes, Henrich Sorger kategória D1 a D1/Junior a Michaela Belzárová, BJK 1 pes. Avšak, pre dvoch našich reprezentantov bol druhý deň posledný. Jednému sme zabezpečili po páde na veľmi šmykľavej trati pri jazde z kopca ošetrenie v nemocnici v Karlových Varoch.  

Tretí deň závodu 12: 11. 2023 bol rozhodujúci. Poveternostné podmienky sa zlepšili, dážď a vietor ustali a ani nesnežilo. Dokonca sa na nás na krátku chvíľu usmialo i slniečko. Tretí deň, k veľkej radosti celej výpravy sa situácia s pozíciami našich reprezentatov na prvých pozíciách nezmenila. Udržali prvenstvá vo svojich kategóriách a 4 zlaté medaile im neunikli. O piatu zlatú medailu sa zaslúžila velmi nádejná len 15 ročná juniorka Lenka Sorgerová, kategória SC 2 psy. Ďalší veľmi úspešný a nádejný junior Igor Štefan vybojoval v kategórii BJK 1 pes Junior striebornú medailu. 

Naši úspešní nádejní juniorskí reprezentanti sú zárukou ďalšieho pokračovania a šírenia dobrého mena slovenského mushingu vo svete.  

Považujem si za česť, ako Teamleader, poďakovať všetkým rodičom našich juniorských reprezentantov, ktorí svojim neustálym neutíchajúcim elánom sú podporou a vzpruhou k dosahovaniu výsledkov ich detí. 

Veľké poďakovanie patrí organizátorom závodu za vynikajúce zázemie, zabezpečenie pitnej vody, spŕch pre závodníkov a dostupnosť vody na opláchnutie blata z kár, bicyklov a kolobežiek. Rovnaké poďakovanie patrí i za skvelé označenie tratí a celkovej prípravy.  Ďalej za skvelú športovú atmosféru a zabezpečenie prístrešku, kde po všetky dni bola podávaná strava a teplé nápoje pre závodníkov, a kde sa v sobotu konal Musher bál a podávala sa teplá večera.   

Celkové umiestnenie slovenských reprezentantov:

Maroš Litvaj A-1/3

Jozef Laurenčík C1-4/10

Monika Veveričíková C1-8/10

Henrich Sorger D1-1/3, Henrich Sorger D1 Junior 1/2

Lubomír Hundák D2-3/6

Igor Štefan BJ 2 psy-3/11

Patrik Pribula Scooter 2 psy-DNF

Lenka Sorgerová Scooter 2 psy Junior 1

Monika Arvaiová Scooter 2 psy 2/8

Roman Reistetter BJ-1/8

Igor Štefan Junior BJ- 2/2

Michaela Belzárová BJ-1/9

Carla Reistetterová BJ-DNF

Bolo mi cťou byť Váš Team Leader! Monika Veveričíková