Slovensko má za sebou najúspešnejšie majstrovstvá sveta federácie IFSS v záprahových športoch na blate. Dovedna desať reprezentantov získalo na svetovom šampionáte pod hlavičkou Medzinárodnej federácie záprahových športov (IFSS) vo švédskom meste Nybro tri medaily – zlato, striebro aj bronz.

Najcennejší kov a titul majstra sveta v otvorenej kategórii kolobežka s jedným psom získal Tomáš Hockicko. “Som veľmi šťastný, že sa nám s Rufusom podarilo vyjazdiť zlato. Po prvom dni sme boli na druhom mieste so stratou 2,2 sekundy na lotyšský tím, ale druhý deň sme dali do toho všetko a vyšlo to. Naše víťazstvo ma teší hneď dvakrát: Rufus je mladý pes, športovú kariéru má ešte len pred sebou a zároveň sa nám podarilo svetu vyslať jasný signál, že Slovensko je krajina, ktorá sa po týchto majstrovstvách sveta zaradila k užšej svetovej špičke,” povedal po návrate domov.

Striebornú medailu si vybojoval v kategórii bicykel s jedným psom čistokrvných plemien Ján Néger so svojim psom Edym. “Po prvom dni sme mali na francúzskeho pretekára 16 sekundovú stratu, keďže sme mali pri predbiehaní pomalších pretekárov kolíziu čo nás spomalilo. Druhý deň sa štartovalo podľa poradia z predchádzajúceho dňa, takže sme na trati nemali nikoho a mohli sme sa sústrediť len na výkon. Vďaka tomu sme boli v prvej časti trati rýchlejší o 5 sekúnd od francúzskeho týmu, no na víťazstvo to nestačilo.”

V súťaži záprahov so šiestimi psami zavŕšil medailovú zbierku Slovákov bronzom Jakub Reguli. “Bronzová medaila v silnej konkurencii najlepších záprahárov z celého sveta je pre mňa obrovským zadosťučinením. Za sebou sme dokázali nechať aj viacnásobného majstra sveta z Poľska. Druhý deň pretekov sme dokonca zaznamenali najrýchlejší čas v rámci kategórie. O vyrovnanosti kategórie svedčí aj fakt, že prvých 6 pretekárov sa zmestilo do rozostupu 9 sekúnd.”

Umiestnenia ostatných reprezentantov:

  • Mário Adamko a Tequila – Scooter muži, 9.miesto
  • Mariana Kotuliaková a Ziva – Scooter ženy, 14.miesto
  • Igor Štefan a Fajak – Bikejoring muži FCI, 5.miesto
  • Roman Reistetter a Ozi – Bikejoring muži FCI, 4.miesto
  • Nikola Berčíková a Soren – Canicross ženy, 14.miesto
  • Carla Reistetterová a Snoopy – Canicross ženy, 34.miesto